Kritika

Az oktatófilm – Gyávák és hõsök

071129gyavakeshosok_lead.JPGA szovjet propagandafilmek annak idején azért készültek, hogy visszaadják a nép hitét önmagában. Volt egy kis kritika is bennük, de sosem a rendszert bírálták, csak egy-egy gonosz szereplõt, aki visszaélt mások bizalmával. Így lehetett ujjal mutogatni, hogy miatta rossz, ami rossz, de egyébként fényesen bebizonyosodott, hogy milyen nagyszerû is a közös cél.




A Gyávák és hõsök lényege ugyanez, csak ez az amerikaiak erkölcsi felsõbbrendûségtudatát építgeti. Van ugyan hazug politikus, meg szélzsákot játszó média, de a lehetõ legprimitívebb módon sulykolják belénk, hogy õk a negatív példa. A jó példa pedig a tanár – aki meggyõzi az elkallódófélben lévõ zseni (és a végén persze jó útra térõ) diákot, hogy tanuljon, és váltsa meg a világot – és a katonák, akik Afganisztánban harcolnak az amerikai eszményekért.

071129gyavakeshosok_01.JPGKár, hogy a hitelessége már ott elveszik a dolognak, amikor az egyik katona utánaugrik a helikopterbõl kiesett társának egy bevetésen – és mindketten túlélik a zuhanást. Az õ küzdelmük egy óráját mutatja be a film. Pontosan ezalatt zajlik a két másik szálon a tanár és a diák, valamint az újságíró és a politikus beszélgetése. Ezt a párhuzamosságot szánták a film fõ erényének, érdekességének – nem gyõzik ezt az ócska elcsépelt közhelyet elégszer hangsúlyozni. Minden szálon legalább egyszer elmondják, hogy pont egy órájuk van a beszélgetésre/túlélésre, számtalanszor felnéznek a faliórára – és ez a szájbarágós gagyizmus jellemzi az egész filmet. Nagykanállal kapjuk az arcunkba a tanulságot – de aki kicsit is gondolkodik, az rájön, milyen szörnyû csapdákat, egyszerûsítéseket tartalmaz. A katonás szálon meg megy az akció – kár, hogy ezen meg a minimálköltségvetés látszik. Egyetlen helyszínen játszódik az egész, van egy félig-meddig CGI helikopter, aztán már csak havat látunk, meg két katonát. Még az ellenséget sem! Homályos árnyalakok mozognak a háttérben néhol, de az arca egyiknek sem tûnik fel, egy pillanatra sem – ennyire nehéz volt tálibokra hasonlító statisztákat szerezni?

071129gyavakeshosok_02.jpgEgyszóval a háborús rész merõ gagyizmus, a tanulságmesélõs rész unalmas, szájbarágós, populista és közhelyes, a filmes eszközök pedig a századközepi propagandafilmek hangulatát idézik. Az utcán vonuló „nemes” amerikai nép, autók ablakában tükrözõdõ csillagos-sávos lobogók, és fekete-fehérbe merevülõ hõsök.

Nem hiszem, hogy a XXI. században sokan lennének ilyesmire kíváncsiak…

 
 
 
 
Gyávák és hõsök (Lions for Lambs)
színes feliratos amerikai filmdráma, 92 perc, 2007
 
rendezõ: Robert Redford
forgatókönyvíró: Matthew Michael Carnahan
operatõr: Philippe Rousselot
 
szereplõk:
Robert Redford (Dr. Stephen Malley)
Meryl Streep (Janine Roth)
Tom Cruise (Jasper Irving szenátor)
Peter Berg (Wirey Pink)
Michael Pena (Ernest)
Andrew Garfield (Todd Hayes)
Derek Luke (Arian Finch)
 
IMDb átlag: 6,1

Filmtekercs.hu

A Filmtekercs.hu Magyarország legnagyobb független online filmes lapja és a te kedvenc újságod.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com