Magazin

Rajzolt világok – Primanima

rabbit and deerMiközben az internetet ellepik a rövid animációk, és valljuk be, rá is kattintunk némelyikre az ebédszünetünkben, a legritkább esetben ülünk le kimondottan azért, hogy animációs filmecskéket nézzünk. Pedig remek szórakozás, pláne, ha a készítők nem akarják két percben megfejteni létünk értelmét. És az sem árt, ha van humoruk. A Primanima szervezői második alkalommal vállalkoztak arra, hogy összeszedjék a fiatal filmesek munkáit. Három kategóriában versengtek az alkotások: vizsgafilmek, diplomafilmek és elsőfilmek mutatkoztak be a fesztiválon. Nemcsak kulturálisan, de tematikájukban is eltértek a filmek – így a vicces, bájos művek mellett voltak egészen komoly, sőt, komor művek is.

Habár rengeteg filmet összeszedtek a szervezők, a nézőtér közel sem volt tele, ami sajnálatos, hiszen sok film volt, amit érdemes megnézni, és amivel egyébként nem nagyon fut össze az ember. Talán meglepő, de külön kiemelném a fesztivál katalógusát, ami különösen szépre és ízlésesre sikerült, nem beszélve arról, hogy átláthatóan, lényegre törően prezentálta mindazt az információt, amire a nézőnek ott helyben szüksége lehetett.

De térjünk rá a filmekre! Az általam látott filmek csak megerősítettek abban, hogy a magyar animációnak nagyon is van létjogosultsága, és, hogy sokkal nagyobb nyilvánosságot kellene kapjanak a tehetséges filmkészítők. A MOME-n diplomafilmként készült Paper World és a Nyuszi és Őz című munkák mindenképpen a kedvencek között voltak, mind mondanivalójukat, mind pedig látványvilágukat tekintve kiemelkedtek a több alkotás közül. A Paper World egyébként egy WWF image film, amelyet Ruska László és Ringeisen Dávid készítettek. Ember és természet kapcsolata áll tehát a középpontban, a helyszín azonban nem az univerzum, hanem egy íróasztal. Vácz Péter Nyuszi és Őz című filmje az előzővel szemben komplex történetet mesél el két jó barátról, akiknek egy szerencsétlen véletlen miatt újra kell tervezni a kapcsolatukat. A két- és háromdimenzióval való játék, illetve ezeknek a különleges jelentéssel való felruházása teszi izgalmassá az amúgy is szerethető filmecskét, ami egyébként már idáig is bezsebelt egy csomó díjat.

De persze nem csak magyar alkotásokat vetítettek, szép számmal voltak többek között brit, amerikai, francia vagy éppen orosz filmek is. A 2012-es Az előember című diplomafilm például az orosz Vladimir Danilov munkája. A mindössze 3 perces film az őskorba kalauzolja a nézőt, ahol egy korai feltaláló valami egészen forradalmi dolgot fedez fel…A slusszpoénra kiélezett filmecskében pont az az üdítő, hogy nem akar többet sűríteni az anyagba, mint ami belefér. A Sonka elnevezésű, szintén diplomafilmként készülő alkotás az előzőhöz hasonlóan egy csavarra épül. A középpontba állított spanyol család tinédzser fia egy disznó. Ő az egyetlen a családban, aki ilyen, nem is tudja nagyon hová tenni a dolgot, egészen addig, amíg meglát egy másik disznót a szomszédban. Az eleinte viccesnek ígérkező szituáció viszont szörnyű tragédiába torkoll.

Szintén egy poénos az Alexis Beaumont & Remi Godin páros által a Stuck in the Sound nevű francia indie bandának készített, Let’s Go! című videoklip is, amely a rajzok tekintetében azért hagy némi kívánnivalót maga után, viszont a zene és az ötlet annyira jó, hogy érdemes szánni rá pár percet. És ha már zenénél tartunk, számos olyan rövidfilmet láthatott a Primanima közönsége, ami a ritmusra, a hangokra épített. Volt, amelyiknek szinte nem is volt sztorija, csupán egy zenei-vizuális szösszenetet láttunk. A képi világával a Belleville randevút és a Mézga családot egyszerre megidéző Fazék rapszódia azonban egy komplett kis történetet szolgáltatott, miközben sikeresen építette föl a jelenetet a mozgás és a hangok harmóniájára.

Végül egy olyan filmet ajánlanék a programból, amely egészen a középiskoláig vezeti vissza a nézőt. A helyszín egy osztályterem, ahol éppen biológia óra van. És hát van, aki szívesebben rajzolgat a füzetébe mindenfélét, mint, hogy a tanár szavain csüngjön és rendezett, jól felépített jegyzetet készítsen. Így van ezzel a Jegyzetek biológiából főhőse is, akinek a kiléte homályban marad, az viszont nagyon is láthatóvá válik, hová vezethet ez az ártatlannak induló unaloműzés. Ismerős szituáció, ismerős figurák, és egy felettébb vicces film. Idekattintva ti is meggyőződhettek erről. Csak remélni tudom, hogy jövőre is lesz Primanima, és, hogy akkor már nem lesznek üres székek!

Maksai Kinga

A filmhez az irodalmon, a színházon és a művészettörténeten keresztül vezetett az utam. Ami a diplomákat illeti, az ELTE-n végeztem magyar, illetve filmelmélet és filmtörténet szakon, jelenleg pedig az SZFE televíziós műsorkészítő szakán készülök befejezni a tanulmányaimat. Mindig is imádtam moziba járni, maradandó mozis élményeim közé tartozik az Apollo 13, a Titanic és az első 3D-s film, amit Disneylandben láttam. Sokakkal ellentétben nem vetem meg a tévét és a DVD-t sem. Azt mondják, hogy ha sokat tudsz valamiről, akkor már nem vagy képes úgy élvezni a dolgot. Én még mindig felhőtlenül szórakozok egy sitcomon, ami ugye két dolgot jelenthet: vagy nem igaz rám a fenti állítás, vagy... Nem tartom magam sorozatfüggőnek, de a csajos és vicces változatokat szívesen nézem. A bennem élő feminista entellektüelt elnyomva imádom a Szex és New Yorkot, a Modern Family és a Bored to Death című sorozatokat pedig az utóbbi idők legjobbjainak tartom. Egy éve vagyok a tagja a Filmtekercs csapatának, jelenleg a fesztivál rovatot vezetem.

Filmek: Nem csak műfajok, hanem rendezők és színészek alapján is válogatok, így jöhet minden, amiben van egy kis Woody Allen, Tarantino, Alejandro Gonzalez Iñárritu, Mike Nichols, Philip Seymour Hoffman, Javier Bardem vagy Meryl Streep. Barátkozom az animékkel és Bollywooddal, de mellettük hű maradok régi kapcsolataimhoz is. Nehéz kiemelni filmeket, mert ez folyton változik, de most éppen: Diploma előtt, Madárfészek, 21 gramm, Annie Hall, Elveszett jelentés, A nagy Lebowski, Halálbiztos, Tükör, Asszonyok a teljes idegösszeomlás szélén, Melankólia, Totoro, Ra One, Chungking Express.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com