Kritika

Így lettem majdnem férfi – Az első igazi nyár

The-Way-Way-Back-DIRitkaság az olyan alkotás, ami végtelenül egyszerű története ellenére, pusztán a szerethető karaktereinek és csodás, őszinte atmoszférájának köszönhetően válik remekművé. Nat Faxon és Jim Rash, az újdonsült rendezőpáros saját forgatókönyvükből készítették el a 2013-as év egyik legszívmelengetőbb filmjét.

A film

A sztorira tényleg nem is érdemes sok szót vesztegetni: a visszahúzódó, 14 éves Duncan (Liam James) anyjával (Toni Collette) és annak kiállhatatlan új pasijával, Trenttel (Steve Carell) indul egy hónapos nyaralásra. Kisfiúként vág neki az útnak, de természetesen a nyár végére már szinte férfiként távozik. És nem holmi szerelmi szál miatt, hanem azért, mert beletanul a való életbe – a felnőttek kínos problémái elől menekülve titokban dolgozni kezd a helyi élményfürdőben, ahová a meglepően jó fej és hihetetlenül gyerekes Owen (Sam Rockwell) veszi fel segédnek.

Way_Way_Back_01Mondhatnánk, hogy tipikus coming-of-age filmről van szó, de még az amúgy izgalmas terepet jelentő témán belül is üde színfoltra bukkanunk. Az első igazi nyár sikere nagyrészt a már említett karakterek hitelességén és szerethetőségén nyugszik. Nagyon finoman árnyalt szereplőket láthatunk: Duncan a komor, magának való fiúcskából úgy válik koraérett tinédzserré, hogy alapvető jellemvonásai mégsem mennek át hihetetlen változáson, a kiindulópontként szolgáló jelleme nem torzul el, a kezdeti hibái nem tűnnek el teljesen, csak finomodnak – ahogy ez a való életben is történni szokott. Anyja is a tipikus, kétségbeesett, elvált nő, aki az új, igaz szerelem reményében „vakságot fogad”. A problémákat sem afféle filmes módon oldják meg, hanem életszagúan próbálják a szőnyeg alá söpörni – több-kevesebb sikerrel. A lassú folyású események mindenkire hatnak, de nem katartikus erővel, épp ezért a néző sem egy fotelbe szögezős, csattanókkal teli filmélményt kap, hanem egy olyat, ami valamely pontján biztosan a saját életére emlékeztetőn elgondolkodtatja.

A főszereplő fiút alakító Liam James nevét érdemes lesz megjegyezni. A fokozatosan végbemenő változásokat nem csak mimikájával, hanem teljes testbeszédével is csodásan tükrözi. Magabiztosságát elnyerve testtartása is egyre változik: háta kiegyenesedik, fejét már nem szegi le, mégis megmarad benne a fiatalok bizonytalansága. Ennél halványabb szereplést mondjuk nem is várhatunk egy ilyen színészgárda tagjaként.

1383355704_1A forgatókönyv – számomra – legizgalmasabb része, hogy ugyan meglebegteti az első szerelem lehetőségét, mégsem veszteget rá sok időt, inkább csak utalásokat tesz rá. Épp ezért nem is válik olyan hollywoodian romantikussá. Mindez csak még inkább erősíti a hitelességet. Az elejétől a végéig mindent elhiszünk a filmnek.  Mégis, annak ellenére, hogy nagyon komoly témákat fog meg, könnyed marad… olyan igazi nyárias.

A lemez

Teljesen érthetetlen, hogy egy ilyen, kritikusok és laikusok által egyaránt elismert családi film miért nem került Magyarországon moziforgalmazásba. De ha más nem, legalább DVD-n most már beszerezhető, ráadásul még extrákkal is telepakolták. Kapunk kimaradt jeleneteket, kulisszatitkokat és kis bemutatót a stáb tagjairól, szóval ezúttal kimondottan érdemes beruházni a megvásárlásába.

Nardai Dorina

Nardai Dorina a ZSKF szabad bölcsészet, majd az ELTE BTK filmtudomány szakán diplomázott. 2011 óta a Filmtekercs szerkesztőségének tagja. Specializációja a gender témák, a dráma, a krimi, a thriller, valamint a spanyol, francia, német és távol-keleti film.

Feliratkozás
Visszajelzés
guest
0 hozzászólás
Inline Feedbacks
Mutasd az összes megjegyzést!
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com